CCBC2   V2

Центр транскордонного співробітницва

Smaller Default Larger

Центр транскордонного співробітництва провів міжнародну експертну дискусію щодо перспектив розвитку територіального співробітництва України, Білорусі та Молдови

Центр транскордонного співробітництва провів міжнародну експертну дискусію щодо перспектив розвитку територіального співробітництва України, Білорусі та Молдови

12 вересня 2018 року в готелі «Raziotel» (м. Київ) Центром транскордонного співробітництва (ЦТКС, Чернігів) проведено міжнародну експертну дискусію «Розвиток територіального співробітництва України, Білорусі та Молдови: через транскордонні проекти до сталого розвитку». Захід проводився в рамках проекту ЦТКС «Посилення впливу громадськості на розвиток територіальної співпраці України, Білорусі та Молдови», який реалізується в партнерстві з Українською національною платформою Форуму громадянського суспільства Східного партнерства та Асоціацією регіональних аналітичних центрів за фінансової підтримки Європейського Союзу і Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія» (http://www.irf.ua/programs/eu/civicsynergy/).

Участь в дискусії взяли представники офіційних європейських інституцій, міжнародних донорських структур, центральних органів державної влади та неурядових громадських організацій з України, Білорусі, Молдови, Словаччини та Чехії, які брали безпосередню або опосередковану участь в підготовці, впровадженні та реалізації Програм територіального співробітництва Східного партнерства «Білорусь-Україна» та «Молдова-Україна».

Зокрема, на міжнародному заході були присутні представники Комітету регіонів ЄС, Асоціації європейських прикордонних регіонів, GIZ, Міжнародного фонду «Відродження», Директорату регіонального розвитку Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України, ГО «Експертна група «Сова», ГО «Україна-Польща-Німеччина», ГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу», Гомельського регіонального агентства економічного розвитку (Білорусь), Інституту розвитку та соціальних ініціатив (Молдова), Карпатського фонду (Словаччина), Єврорегіону «Ніса» (Чехія) та ін.

На початку експертної дискусії, після вступних промов Юрія Вдовенка, керівника Центру транскордонного співробітництва, Зоряни Міщук, ключового експерта проекту «Громадська синергія», та Євгена Романенко, керівника проекту ЦТКС, Борисом Уваровим, заступником голови Ради Центру транскордонного співробітництва, було презентовано проект «Посилення впливу громадськості на розвиток територіальної співпраці України, Білорусі та Молдови». Експерт коротко розповів про мету проекту, територію його реалізації, основні етапи, а також зупинився на методології дослідження, що проводилось в рамках проекту. Зокрема, Б.Уваров наголосив, що проект реалізовується в Чернігівській, Київській, Житомирській, Волинській, Рівненській областях (Програма «Білорусь-Україна») та Чернівецькій, Вінницькій, Одеській областях (Програма «Молдова-Україна»). Основними етапами проекту є проведення дослідження в цільових регіонах, підготовка аналітичного звіту, презентація результатів під час міжнародної експертної дискусії та проведення трирівневої адвокаційної кампанії (офіційні інституції ЄС, центральні та місцеві органи влади України). Фахівець також підкреслив, що основними завданнями дослідження були: 1) аналіз процесу підготовки Операційних програм сприяння територіальному співробітництва СхП «Молдова-Україна» та «Білорусь-Україна»; 2) аналіз проведення конкурсу проектів та укладання контрактів; 3) аналіз старту та перебігу проектів-переможців; 4) підготовка та обговорення експертних висновків за результатами дослідження в регіонах; 5) підготовка загальних рекомендацій з удосконалення практики надання та використання допомоги Україні з боку ЄС в рамках Програм.

Щодо процесу дослідження та отримані результати більш детально розповів керівник проекту Євген Романенко. Він повідомив, що дослідження виконувалось шляхом проведення експертних інтерв’ю в обраних регіонах з подальшим обговоренням результатів під час експертних дискусій в усіх цільових областях. В якості експертів обиралися представники організацій-переможців конкурсу проектів, організацій, що брали участь в інформаційних зустрічах та/або конкурсі проектів як головний аплікант та/або партнер, а також обласних державних адміністрацій, співробітники яких залучалися до роботи над операційною програмою або володіють інформацією за тематикою дослідження. Обговорюючи основні рекомендації, що були вироблені в ході дослідження, Є.Романенко наголосив, що вони були підготовлені, виходячи із зони відповідальності суб’єктів на кожному рівні. Зокрема, фахівцем були презентовані відповідні рекомендації для офіційних інституцій ЄС, адміністратора Програм, центральних та місцевих органів влади України.

В ході подальшої роботи слово було надано представникам окремих українських регіонів, організації яких входять до Асоціації регіональних аналітичних центрів. Зокрема, про особливості проведення дослідження в регіонах України розповіли заступник голови правління ГО «Експертна група «Сова», регіональний партнер проекту по Київській області Лариса Пільгун, представник ГО «Україна-Польща-Німеччина», регіональний партнер проекту по Вінницькій області Андрій Кавунець таексперт ГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» регіональний партнер проекту по Волинській області Дмитро Безвербний. Не дивлячись на наявність окремих негативних аспектів реалізації Програм «Білорусь-Україна» та «Молдова-Україна», що були виявлені в процесі дослідження, всі експерти зійшлися в думці про те, що вказані Програми обов’язково мають бути продовжені, оскільки вони позитивно впливають на динаміку розвитку транскордонного співробітництва українських областей.

07

Участь у дискусії взяли також державний експерт експертної групи міжрегіонального та транскордонного співробітництва Директорату регіонального розвитку Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Олексій Будик, головний спеціаліст Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України Олександра Федорко, а також менеджери з фінансів та контрактування програми EaPTC (GIZ) Дмитро Сташкевич та Олександр Короб. Вказані фахівці підтримали більшість висновків, які були зроблені в ході дослідження, та висловили готовність долучатися до процесу удосконалення Програм територіального співробітництва Східного партнерства на майбутній період.

В другій половині міжнародного заходу до слова були запрошені представники неурядового сектору з Білорусі, Молдови, Словаччини та Чехії, які поділилися з українськими учасниками інформацією щодо ролі транскордонного співробітництва в розвитку регіонів ЄС і країн Східного партнерства, а також перспектив наступного бюджетного циклу Європейського Союзу.

Так, директор Гомельського регіонального агентства економічного розвитку (Білорусь), член Спільного керівного комітету Програми «Білорусь-Україна» Віктор Бурий розповів про проекти, які отримали підтримку в рамках Програми «Білорусь-Україна» та в яких аплікантами або партнерами виступали білоруські організації. Серед основних проблемних аспектів реалізації Програми експерт назвав наступні: дефіцит інформації щодо заходів Програми в цілому та діяльності в рамках підтриманих проектів; в Білорусі до цього часу не зареєстрували 4 або 5 підтриманих проектів, а у членів Спеціального управляючого комітету немає інформації до цього часу, тобто ніхто не брав участь у вирішенні проблем бенефіціарів. Білоруський фахівець озвучив наступні рекомендації в контексті удосконалення Програми «Білорусь-Україна» в майбутньому: створення технічного секретаріату для управління реалізацією Програми; створення сайту Програми; надання можливості для комерційних організацій виступати в якості бенефіціарів по пріоритету «Розвиток малого та середнього підприємництва».

08

В свою чергу, представник Молдови, координатор функціонального відділу економіки Інституту розвитку та соціальних ініціатив, координатор Робочої групи №2 «Економічна інтеграція та зближення з політиками ЄС» Молдавської національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства Віорел Ківріга зробив короткий аналіз переваг та недоліків Програми територіального співробітництва «Молдова-Україна», а також висловив відповідні рекомендації. Фахівець зазначив, що головними проблемними аспектами, з якими зіткнулися молдовські організації, були складність в пошуку партнерів, які мають досвід реалізації великих проектів, а також відсутність достатніх знань щодо написання та реалізації складних проектів. Серед труднощів, які виникали у бенефіціарів, В.Ківріга виокремив також процес реєстрації проектів, забезпечення співфінансування проектів та складні фінансові процедури, що застосовуються до органів влади України. Підіймаючи питання щодо вироблення рекомендацій в контексті удосконалення Програми «Молдова-Україна», експерт висловив думку про те, що в майбутньому періоді було б доцільно оновити пріоритети, перейти на процедуру подачі заявки у 2 фази (концептуальна та основна заявки), скоротити часові рамки для процедур відбору проектів, скоротити суму співфінансування, ліквідувати бюрократичні процедури, а також спростити процедуру звітності.

Під час свого виступу директор Карпатського фонду (Словаччина), член Керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного партнерства Лаура Діттель поділилась досвідом співпраці Карпатського єврорегіону з європейськими донорськими організаціями, а також розповіла про роль Форуму громадянського суспільства Східного партнерства в забезпеченні підтримки ЄС транскордонного співробітництва. Зокрема, фахівець наголосила, що Форум громадянського суспільства є унікальною платформою для розвитку транскордонного співробітництва, оскільки забезпечує підготовку письмових рекомендацій офіційним структурам на ранній стадії прийняття політичних рішень в країнах-членах Східного партнерства та ЄС, проводить адвокаційні кампанії з актуальних питань, моніторить та забезпечує реалізацію досягнутих домовленостей між ЄС та країнами партнерами з країн Східного партнерства, а також підтримує проекти регіонального виміру за рахунок реалізації механізму т.зв. регрантінгу.

 

09
Про досвід Чехії в розвитку регіонів за рахунок здійснення транскордонного співробітництва, а також використання можливостей Асоціації європейських прикордонних регіонів та Комітету регіонів для просування інтересів прикордонних територій розповів заступник виконавчого директора Єврорегіону «Ніса» (Чехія), віце-президент Асоціації європейських прикордонних регіонів, член Комітету регіонів ЄС Павел Бранда. Чеський експерт підкреслив, що Асоціація європейських прикордонних регіонів є найбільшою асоціацією (транскордонних регіонів) в Європі, яка забезпечує обмін досвідом між членами щодо розвитку транскордонного співробітництва, а також проводить адвокаційні кампанії на рівні ЄС, що дозволяє впливати на політику Євросоюзу та вироблення різноманітних програм підтримки регіонального розвитку. В свою чергу, за даними П.Бранди, Комітет регіонів є офіційним органом ЄС, який виконує консультативну функцію, складається з місцевих та регіональних політиків зі всіх країн-членів ЄС, має 5 тематичних комісій, щорічно проводить Конференцію регіональних та місцевих влад для Східного партнерства (CORLEAP), яка є політичним форумом місцевих та регіональних влад з країн Європейського Союзу та країн Східного партнерства.

Підбиваючи підсумки міжнародної експертної дискусії, Борис Уваров наголосив, що всі думки та пропозиції, що були висловлені учасниками заходу в ході обговорення тематики територіального співробітництва України, Білорусі та Молдови, будуть враховані експертами Центру транскордонного співробітництва під час підготування фінального звітного документу за результатами дослідження. Фахівець черговий раз підкреслив, що вироблені рекомендації з удосконалення практики надання та використання допомоги Україні з боку Європейського Союзу в рамках Програми територіального співробітництва Східного партнерства найближчим часом будуть доведені до основних стейкхолдерів в рамках трирівневої адвокаційної кампанії, в т.ч. з використанням можливостей Комітету регіонів ЄС, Асоціації європейських прикордонних регіонів та Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.