CCBC2   V2

Центр транскордонного співробітницва

Smaller Default Larger

Інвестиційна діяльність України (щомісячний моніторинг).Червень – 2015

Інвестиційна діяльність (останні події та тенденції розвитку):

- 3 червня п.р. Верховна Рада України ратифікувала Угоду між Україною та Японією про сприяння та захист інвестицій. Після здійснення японським Парламентом аналогічного кроку документ набере чинності, що створить додаткові умови для для активізації ділового співробітництва між нашими державами.

- 3 червня п.р. в рамках відкриття XXVII Міжнародної агропромислової виставки «Агро-2015» Міністр аграрної політики та продовольства Олексій Павленко повідомив, що в аграрний комплекс України цього року інвестовано близько 66 млрд. грн. За його даними, це майже на 14 млрд. більше, аніж минулого року. Він висловив впевненість у тому, що високий представницький рівень «Агро-2015» дозволить збільшити обсяги залучення інвестицій в аграрну галузь та презентувати іноземним партнерам найкращі здобутки українських виробників.

- Згідно з Індексом інвестиційної привабливості (International Business Compass), що його розраховує міжнародна консалтингова мережа BDO, Україна покращила свій показник на 20 позицій і посіла 89 місце зі 174 країн. Минулого року Україна посіла 109 місце в цьому рейтингу. Цього року країна, разом із Білоруссю (85 місце) і Латвією (29 місце), входить до переліку держав, що демонстрували найшвидше покращення показників. У першій десятці рейтингу - Швейцарія, Сингапур, Гонконг, Норвегія, Данія, Нідерланди, Канада, Велика Британія, Швеція, Нова Зеландія. Найгірші в індексі – Північна Корея та Судан. Західні сусіди України мають кращі показники. Молдова посіла 87 місце, Румунія - 47, Словаччина - 40, Угорщина - 39, Польща - 34. Росія посіла 100 позицію в рейтингу. У 2014 році РФ випереджала Україну, посідаючи 104 позицію.

- Територіальні органи Держгеокадастру у Херсонській області завершили інвентаризацію 174 ділянок загальною площею понад 3166 га земель прибережної території у межах Голопристанського та Скадовського районів. У Скадовському районі площа 56 проінвентаризованих ділянок становить близько 1241 гектар. З них 180 га – переважно землі Тарасівської сільської ради – не надані в оренду та можуть бути запропоновані інвесторам. У Голопристанському районі спеціалісти землевпорядної служби здійснили інвентаризацію 118 ділянок площею 1925,3 гектара. З них, понад 800 га земель переважно Круглоозерської сільської ради – не надані в користування. Зібрану інформацію землевпорядники передали до обласної державної адміністрації. Експерти визначили сім масивів рекреаційного призначення, які першочергово доцільно підготувати для інвестиційної діяльності.

- 10 червня п.р. відбувся семінар з питань залучення інвестицій в розвиток міського електричного транспорту України, організований Міністерством інфраструктури за сприяння Європейського інвестиційного банку. Метою заходу стало забезпечити учасників необхідною інформацією, яка дозволить їм підготувати якісні інвестиційні пропозиції та залучити необхідні кошти на розвиток громадського транспорту у своєму місті. Проекти будуть передані на розгляд міжнародним фінансовим організаціям для можливого фінансування. У семінарі взяли участь фахівці Світового Банку, Європейського Банку Реконструкції і Розвитку, німецького банку KfW, профільні спеціалісти Міністерства інфраструктури та представники місцевих органів влади з 25 міст України. В рамках заходу учасники заслухали презентації колег щодо поточної економічної ситуації міського громадського транспорту, обговорили проблеми та перспективи галузі, розглянули успішні кейси з української та світової практики.

- В середині червня п.р. на Закарпатті перебувала голова представництва Європейського інвестиційного банку в Україні Лілія Чернявська. Фінансова установа розглядає перспективи серйозних інвестицій в нашу державу, йдеться в першу чергу про інфраструктурні питання, а також програми, пов’язані з умовами життя внутрішньо переміщених осіб та загалом відновленням держави. Відтак голова представництва в Україні контактує з представниками влади та оглядає перспективні об’єкти. Лілія Чернявська повідомила обласній владі Закарпаття, що у Європейського інвестиційного банку є масштабні програми, передбачені для відродження України, в тому числі йдеться про розбудову контрольованих державою постраждалих регіонів і підтримку соціальної інфраструктури, спрямованої на інтеграцію внутрішньо переміщених осіб, які допомагають досягти їм кращого рівня життя (ідеться і про житло для переселенців). 200 мільйонів євро передбачає ця програма для нашої держави, координує її Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

- На брифінгу у Вінниці посол Швейцарії в Україні Крістіан Шоненбергер повідомив, що Швейцарія подвоїть інвестування в Україні до 100 млн. доларів, які надійдуть протягом чотирьох років. За його словами, буде чотири основні напрямки співробітництва країн - енергоефективність, охорона здоров’я, децентралізація й економічна конкурентоспроможність. Заступник директора Швейцарського бюро співробітництва Петра Відмер уточнила, що прямим бенефіціаром швейцарської допомоги стануть прості українці. Вона підкреслила, що інвестування здійснюватиметься на кількох рівнях - в першу чергу будуть підтримуватись ініціативи, які з'явились на рівні громад, потім - на рівні міських і регіональних формувань. Швейцарія намагатиметься охопити своїми проектами всю Україну та надаватиме допомогу регіонам, щоб вони ділилися один з одним отриманим досвідом.

- 19 червня п.р. у Києві відбулося підписання Меморандуму про намір одного з провідних гравців аграрного сектору Європи The Souff let Group інвестувати в розвиток інфраструктури ДП «Іллічівський морський торговельний порт». У церемонії підписання взяли участь Міністр інфраструктури України Андрій Пивоварський, Міністр аграрної політики та продовольства України Олексій Павленко, Генеральний директор дочірньої компанії The Souff let Group в Україні «Нью Ворлд Грейн Юкрейн» Жан-Марк Філуз, директор компанії «Нью Ворлд Грейн Юкрейн» по чорноморському регіону Микола Горбачов, а також директор ДП «Іллічівський морський торговельний порт» Юрій Крук. Підписанням документа представники The Souff let Group засвідчили намір корпорації збудувати на базі Іллічівського порту зерновий перевантажувальний комплекс потужністю 1-1,2 млн. тонн на рік. Обсяг запланованих інвестицій у проект складатиме близько 70 млн. доларів США. Підписаний Меморандум передбачає передачу частини потужностей порту в довгострокову оренду з можливістю проведення реконструкції об’єктів інфраструктури та передачі землі на весь строк оренди. Реалізацію заходів, викладених у документі, планують завершити протягом двох років з дати його підписання.

- 23 – 25 червня 2015 року в м. Івано-Франківську відбувся Міжнародний інвестиційний форум «Інвестиції в Карпатський регіон» за участю понад 80 представників підприємств малого та середнього бізнесу, органів державної влади та місцевого самоврядування, бізнес-асоціацій, фондів підтримки підприємництва, бізнес-центрів та вищих навчальних закладів. Форум проведено в рамках проекту «Просування інвестиційних можливостей і співпраці між малими та середніми підприємствами через розвиток транскордонних зв'язків у Карпатському регіоні», що реалізується Асоціацією економічного розвитку Івано-Франківщини в партнерстві з Центром розвитку малого та середнього бізнесу Марамуреського повіту (Румунія) та департаментом з міжнародного співробітництва, євроінтеграції та розвитку туристичної інфраструктури Івано-Франківської обласної державної адміністрації в рамках Програми прикордонного співробітництва ЄІСП Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013. Форум став доброю можливістю підприємствам продемонструвати свій потенціал, запропонувати свої проекти та ідеї, встановити прямі ділові контакти та обмінятися досвідом, привернути увагу потенційних інвесторів до інвестиційної привабливості регіону та використання її з врахуванням конкурентних переваг порівняно з іншими територіями.

Уваров Борис, 

член Ради Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень