CCBC2   V2

Центр транскордонного співробітницва

Smaller Default Larger

Транскордонне співробітництво України (щомісячний моніторинг).Червень – 2015

Транскордонне співробітництво (останні події та тенденції розвитку):

- Факультет міжнародної політики, менеджменту та бізнесу Ужгородського національного університету спільно з Повітовим музеєм Сату-Маре провели 4–5 червня Міжнародну науково-практичну конференцію «Проблеми та перспективи транскордонного співробітництва: досвід Карпатського Єврорегіону». Конференція відбулася у рамках проекту «Інтерактивна інституційна співпраця. Історія, традиції і культура без кордонів». Генеральний консул Румунії у Чернівцях Елеонора Молдован повідомила про програму Україна-Румунія, бюджет якої становить 60 мільйонів євро. Частина коштів піде на розвиток дорожньої інфраструктури прикордонних населених пунктів: по 3 мільйони у Закарпатській і Чернівецькій областях. Серед пріоритетних напрямків і культурна спадщина. За матеріалами конференції буде опубліковано збірник статей. А результатом проекту стане друк 13 книжок, які стосуються збереження історичної спадщини народів. Книжки планують видати українською, румунською, англійською, а деякі й угорською мовами.

- У польському Томашеві відбувся перший транскордонний форум громадських організацій України та Польщі. Мета заходу - активізація транскордонного співробітництва на прикордонних територіях Західних регіонів України, налагодження контактів між українськими та польськими організаціями, проведення галузевих панельних дискусій із представниками міжнародних фондів, експертами, підвищення рівня інституційної спроможності організацій, зокрема щодо підготовки транскордонних проектів, фандрейзингу. У форумі взяли участь близько п’ятдесяти організацій з Західної України (Сокальського, Кам’янка – Бузького районів, Львова, Червонограда, Соснівки), а також стільки ж польських організацій (із Томашова, Замостя, Любліна, Грубешова). В рамках форуму учасники мали можливість ознайомитися із дослідженням Інституту справ публічних щодо українсько-польської співпраці. У рамках форуму відбулися панельні дискусії, де учасники (громадські організації) мали можливість презентувати свою діяльність, а заодно підшукати партнера для співпраці. Доволі активною була панельна дискусія для польських та українських журналістів. Працівники ЗМІ обох країн відзначили, що соціальні медіа стали добрим ресурсом для висвітлення різних питань, зокрема проектів громадських організацій, підняття та вирішення проблем суспільства. Також учасникам заходу було презентовано інформацію програми RITA, ERASMUS щодо розробки партнерських транскордонних проектів.

- 9 червня п.р. представники Інформаційного центру Асоціації європейських прикордонних регіонів у Харківському національному економічному університеті ім. С. Кузнєца, єврорегіонів Дністер, Карпатський, Буг, Дніпро, Слобожанщина у рамках відео-конференції «Про співробітництво єврорегіонів країн Східної Європи» обговорили стан і перспективи розвитку співробітництва між європейськими прикордонними регіонами. Зокрема, учасники конференції розповіли про досвід розвитку співробітництва між Регіональним центром транскордонного співробітництва «Єврорегіон «Дністер», Асоціацією органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна», ХГО «Єврорегіон «Слобожанщина», Асоціацією органів місцевого самоврядування «Єврорегіон «Буг» (м. Хелм, Польща) та Гомельським регіональним агентством економічного розвитку («Єврорегіон «Дніпро»), про важливість обміну інформацією і досвідом діяльності між єврорегіонами, про необхідність координації і розвитку співробітництва як на двосторонній, так і на багатосторонній основі, про зацікавленість представників об’єднань єврорегіонального співробітництва у продовженні інформаційної співпраці. Був також відзначений український досвід створення Асамблеї українських прикордонних регіонів і єврорегіонів й польський досвід створення Національної федерації єврорегіонів, який дозволив координувати діяльність і взаємодію між єврорегіонами на національному рівні. Серед актуальних питань розвитку співробітництва між єврорегіонами учасниками відео-конференції були названі: пошук джерел фінансування співробітництва між єврорегіонами та відсутність європейських програм, які направлені на фінансування такого співробітництва.

- З 6 травня до 10 червня п.р. тривали громадські слухання проекту Спільної операційної програми для Програми транскордонного співробітництва Європейського Інструменту Сусідства Польща-Білорусь-Україна 2014-2020. Метою проведення громадських слухань було вивчення думки та одержання зауважень щодо розв'язань, запропонованих в рамках Програми. Програма буде надавати підтримку заходам в рамках 4 тематичних цілей: промоція місцевої культури та охорона історичної спадщини; покращення доступності регіонів, розвиток надійного та стійкого до кліматичних впливів транспорту, комунікаційних мереж і систем; спільні виклики у сфері безпеки; покращення управління кордонами та управління безпекою, мобільністю та міграцією. Індикативний бюджет Програми транскордонного співробітництва ЄІС Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 складає 175,8 млн. євро з Європейського Інструменту Сусідства та Європейського Фонду Регіонального Розвитку.

- 18 червня 2015 року на базі Волинського інституту економіки та менеджменту відбулася Міжнародна наукова інтернет-конференція на тему “Транскордонне співробітництво як вектор розвитку малого та середнього бізнесу України з країнами V4″. Основні напрями роботи конференції: концептуальні засади формування менеджменту і маркетингу в рамках транскордонного співробітництва з країнами V – 4; актуальні проблеми розвитку конкурентоспроможності економіки в рамках транскордонного співробітництва на інноваційній основі; удосконалення обліково-інформаційного забезпечення, аналізу та аудиту в рамках транскордонного співробітництва для розвитку малого та середнього бізнесу; розвиток інфраструктури прикордонних територій; гуманітарні науки в контексті гуманізації освіти України та V-4; мовна комунікація як чинник розвитку лінгвокультурного простору в контексті Євроінтеграції.

- 18-20 червня п.р. в Чернівцях відбулася фінальна конференція в рамках проекту “Еко-Карпати: розвиток бізнесу в прикордонних Карпатах як спосіб покращення конкурентоспроможності економіки”. Проект реалізовувася громадською організацією “Чернівецький бізнес-центр” в рамках програми транскордонної співпрації “Румунія – Україна – Республіка Молдова”. За час реалізації проекту було проведено три тренінги з еко-туризму, еко-сільського господарства та еко-ремесла, тренінг для представників органів місцевої влади та туристичного сектору, два засідання Робочої групи зі стратегічного планування, результатом яких став розроблений логотип та бренд “Еко-Буковина”. Розроблено та видано двомовні посібники з еко-підприємництва, брошуру “Еко-туризм”, практичний посібник “Започаткування власної справи з еко-бізнесу”, туристичні мапи Буковини (Вижницький, Путильський та Сторожинецький райони Чернівецької області), Єдинецького району Республіки Молдова та Сучавського повіту Румунії; створено короткий промоційний відеоролик, організовано перший Міжнародний фестиваль традиційного мистецтва “Буковинська тайстра” (у м. Чернівці).

- У рамках Конгресу ініціатив Східної Європи проведений Конкурс на кращий проект транскордонного співробітництва з метою обміну досвідом і моделями доброї практики у сфері проектних ініціатив розвиваючого характеру, що реалізуються на території Східної Європи. Конкурс був адресований усім суб'єктам без формально-юридичних обмежень, у тому числі культурним установам, громадським організаціям, неформальним творчим групам, приватним особам, органам місцевого управління, а також господарюючим суб'єктам, - з країн як Європейського Союзу, так і Східного Партнерства. На конкурс подавалися проекти, що належали до семи тематичних категорій: належне урядування, громадянське суспільство, культура, туризм, освіта, охорона навколишнього середовища, спадщина.

Уваров Борис,

член Ради Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень