CCBC2   V2

Центр транскордонного співробітницва

Smaller Default Larger

Транскордонне співробітництво України (щомісячний моніторинг).Травень – 2015

Транскордонне співробітництво (останні події та тенденції розвитку)

- На початку травня п.р. під час засідання Консультативної ради Місії ЄС з прикордонної допомоги Молдові й Україні (EUBAM) в Одесі, в якій взяли участь представники міністерств закордонних справ, прикордонні й правоохоронні органи Молдови і України, делегації ЄС у Молдові й Україні, а також МОМ, ОБСЄ і ПРООН, члени Ради розглянули досягнення Місії у трьох основних напрямках її співробітництва з Республікою Молдова і Україною: гармонізація законодавства і практики у відповідності зі стандартами ЄС; прикордонна безпека і укріплення довіри; зміцнення професійних мереж, систем та інфраструктури партнерських служб - прикордонних, митних відомств Молдови і України. Учасники також обговорили міжнародну ситуацію, демаркацію спільного кордону і реформи, що проводяться у прикордонних і митних службах.

- 6 травня п.р. розпочалися Громадські слухання проекту Спільної операційної програми для Програми транскордонного співробітництва Європейського Інструменту Сусідства Польща-Білорусь-Україна 2014-2020, які триватимуть до 10 червня п.р. Метою проведення громадських слухань є вивчення думки та одержання зауважень щодо розв'язань, запропонованих в рамках Програми. Громадські слухання є відкритими для всіх зацікавлених сторін, зокрема, для органів місцевої влади, соціально-економічних партнерів, державних адміністрацій, НУО, академічних кіл, тощо. Після проведення громадських слухань всі зауваження, подані до кінцевого терміну, буде проаналізовано та подано на розгляд Спільній робочій групі для підготовки Програми транскордонного співробітництва ЄІС Польща-Білорусь-Україна 2014-2020.

- 13 травня п.р. відбулися слухання Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції на тему «Посилення ролі єврорегіонів у здійсненні транскордонного співробітництва України». Актуальність тематики слухань полягала у тому, що міждержавне співробітництво і розвиток єврорегіонів України мають великий потенціал для поглиблення діалогу Україна - ЄС. Але для його реалізації потрібна якісна регіональна політика транскордонного співробітництва, оскільки існує ряд проблем: відсутність центрального органу виконавчої влади, відповідального за координацію процесів транскордонного співробітництва, недосконалість законодавства, відсутність фінансової підтримки єврорегіонів з боку держави, а також недостатня фінансова підтримка спільних транскордонних проектів як з боку уряду, так і з боку місцевих органів влади. За результатами комітетських слухань було розроблено проект рекомендацій Верховній раді України, Кабінету Міністрів, органам центральної і місцевої влади, керівництву самих єврорегіонів.   

- 14-15 травня 2015 року у м. Мукачево відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми наукового й освітнього простору в умовах поглиблення євроінтеграційних процесів». У рамках конференції у Мукачівській міській раді було проведено круглий стіл «Актуальні аспекти транскордонного співробітництва» за участю науковців України, Польщі та Словаччини. Учасники круглого столу обговорили стан та перспективи розвитку транскордонного співробітництва регіонів України в сучасних умовах євроінтеграції, а також підняли питання транскордонної статистики як інструменту моніторингу розвитку прикордонних територій.

- 17 травня 2015 року в м. Чернівці на площі Філармонії відбувся Міжнародний фестиваль традиційного мистецтва «Буковинська тайстра». Організаторами фестивалю є Чернівецька громадська організація «Бізнес-центр» у співпраці з Асоціацією  економічного регіонального розвитку  «ADER», м. Сучава, Румунія, Регіональною асоціацією по гірському сільському туризму, м. Ватра Дорней, Румунія та Міжнародною асоціацією малого та середнього бізнесу, м. Бєльці, Республіка Молдова. Даний захід здійснювався в рамках проекту MIS ETC  код 1603 «Еко-Карпати: розвиток еко-бізнесу в прикордонних Карпатах, як спосіб  поліпшення конкурентно-спроможності економіки», що реалізується в рамках Спільної операційної програми Румунія-Україна-Республіка Молдова.

- Україна та Європейський Союз узгоджують чотири нові програми прикордонного співробітництва, які діятимуть у 2016-2020 роках. Зокрема, йдеться про наступні програми: «Україна-Польща-Білорусь» (175,8 млн. євро), «Україна-Словаччина-Угорщина-Румунія» (73,9 млн. євро), «Україна-Румунія» (60 млн. євро) і «Басейн Чорного моря» (39,1 млн. євро). Загальний обсяг фінансування 350 млн. євро для всіх країн-учасниць. У розробці програм з української сторони бере участь Урядовий офіс з питань європейської інтеграції спільно з Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством фінансів, Міністерством закордонних справ. Передбачається, що в рамках цих програм місцеві громади, органи місцевої влади, неурядові організації зможуть реалізовувати грантові проекти для вирішення важливих завдань розвитку регіонів. Кошти попередніх програм транскордонного співробітництва переважно направлялись на розвиток прикордонної інфраструктури, охорону природного середовища, розвиток малого і середнього бізнесу, попередження надзвичайних ситуацій тощо. Угоду про фінансування вказаних програм планується підписати до кінця 2015 року.

- 22 травня п.р. в рамках міжнародної конференції «Центрально-Східна Європа в умовах глобалізації та регіональної інтеграції», що проводилась на базі Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, відбулася відеоконференція з питань розвитку єврорегіонів та транскордонного співробітництва. Участь у вказаному заході взяли фахівці з України, Бельгії, Фінляндії, Сербії та Росії.

- 27 травня 2015 року в рамках роботи міжнародної інтерактивної платформи підтримки та розвитку підприємництва Єврорегіону «Дністер» відбулася скайп-конференція «Інноваційні розробки у сільському господарстві». Під час семінару учасники змогли ознайомитися з останніми досягненнями у сферах насінництва, виробництва високоврожайного насіння польових (пшениця, соя, ячмінь, кукурудза) і кормових культур (багаторічні бобові та злакові трави), а також отримати відповіді від експертів на свої питання щодо основної теми конференції. За підсумками конференції було прийнято рішення організувати ознайомчі візити на передові фермерські господарства з метою обміну досвідом.

- Група депутатів звернулась до Міністерства економічного розвитку та торгівлі України із запитом щодо надання інформації про стан виконання Державної програми розвитку транскордонного співробітництва на 2011-2015 роки. Ініціатор запиту - депутат від Блоку Петра Порошенка, голова підкомітету регіонального і транскордонного співробітництва комітету з питань європейської інтеграції Оксана Юринець повідомила, що запит до Мінекономіки став одним із результатів комітетських слухань, які нещодавно відбулися у комітеті. За словами депутатки, важливо отримати інформацію про виконання Державної програми розвитку транскордонного співробітництва саме зараз, оскільки цього року термін її дії закінчується і необхідно визначитись із акцентами під час підготовки нової програми.

- Завдяки модернізації процедур прикордонної і митної служб для наближення до інтернаціональним стандартам ЄС, кількість документів, необхідних для митної декларації у Молдові, скоротилось всього до 3-х одиниць. Такий крок був зроблений після поради і допомоги від Місії ЄС з прикордонної допомоги Молдові й Україні (EUBAM), яка надає підтримку молдовській митниці в її зусиллях. Скорочення кількості документів виконує одне із зобов’язань щодо спрощення процедур торгівлі у Молдові в рамках Угоди про асоціацію і пов'язане з Поглибленою і Всеохоплюючою зоною вільної торгівлі, підписаною з ЄС у 2014 році. Нові процедури також знижують витрати для бізнесу і розвивають торгівлю.  

Уваров Борис,

член Ради Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень