CCBC2   V2

Центр транскордонного співробітницва

Smaller Default Larger

Транскордонне співробітництво України (щомісячний моніторинг).Квітень 2015 р.

Транскордонне співробітництво (останні події та тенденції розвитку):

- Центр транскордонного співробітництва (м. Чернігів, Україна) спільно з Гомельським регіональним агентством економічного розвитку (м. Гомель, Білорусь), Центром європейської співпраці (Польща), Інститутом стабільності та розвитку (Чехія), Міжнародним центром демократичних перетворень (Угорщина) та Карпатським фондом (Словаччина) в рамках Програми Міжнародного Вишеградського фонду «Вишеградська четвірка для Східного Партнерства» починають реалізацію міжнародного проекту «Міжсекторальне партнерство для розвитку прикордонних територій: досвід країн Вишеградської четвірки для України та Білорусі». Метою проекту є поглиблення міжрегіонального співробітництва України та Білорусі через підвищення ефективності функціонування єврорегіонів на основі досвіду транскордонного співробітництва країн Вишеградської групи. Основні завдання проекту: вивчення досвіду країни Вишеградської четвірки з питань взаємодії місцевих органів влади та громадськості щодо розвитку транскордонного співробітництва; імплементація отриманого досвіду через проведення низки публічних заходів в Чернігівській та Гомельській областях; пошук нових форм взаємодії місцевих органів влади та громадського сектору для вирішення специфічних проблем розвитку прикордонних регіонів України та Білорусі; популяризація єврорегіональної моделі транскордонного співробітництва в країнах Східного партнерства.

- 02 квітня 2015 року Посол України в Румунії Теофіл Бауер зустрівся з Міністром економіки, торгівлі та туризму Румунії Міхаєм Тудосе. Під час зустрічі співрозмовники обговорили актуальні питання та перспективи розвитку двосторонніх відносин в економічній сфері. Також була відзначена налаштованість обох сторін щодо поглиблення торговельно-економічного співробітництва, активізації двосторонньої торгівлі та розвитку транскордонного співробітництва. У контексті цього сторони відзначили необхідність організації та проведення спільних заходів, які сприяли б поглибленню контактів між економічними суб‘єктами двох країн, зокрема проведення у цьому році ІІ засідання Українсько-Румунської Спільної комісії з питань економічного, промислового, наукового та технічного співробітництва. Румунська сторона також висловила готовність у наданні допомоги в адаптації економіки України відповідно до вимог ЄС в рамках інтеграції нашої країни до європейського економічного співтовариства.

- 2 квітня п.р. у рамках роботи міжнародної інтерактивної платформи підтримки і розвитку підприємництва Єврорегіону «Дністер», яка створена на базі 6 центрів (в Республіці Молдова: м. Сороки, м. Окниця, м. Рибниця; в Україні: м. Вінниця, м. Ямполь, м. Могильов-Подольський) відбулася скайп-конференція «Ввіз товарів на митну територію України і вивіз з митної території України». Під час семінару учасники дізнались про основні вимоги, складності й нововведення ввозу товарів на митну територію України і вивозу з митної території України, а також змогли поставити питання. Крім того, було узгоджено подальший план і формат роботи центрів, а також теми подальших заходів.

- У  Будапешті відбулася конференція з питань фінансування проектів у рамках Дунайської стратегії, організована Міністерством зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини. Мета конференції: структурне представлення джерел фінансування Європейського союзу, що можуть бути використані при реалізації Дунайської стратегії. Під час заходу були виголошені доповіді про успішні проекти, які були започатковані угорською стороною в рамках Дунайської стратегії у 2007-2013 фінансових роках, поінформовано про майбутні джерела фінансування проектів через програми ЄС «Горизонт 2020», LIFE 2014-2020, транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства і партнерства Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна, Дунайську Транснаціональну програму тощо. Українська сторона була представлена представниками Закарпатської обласної ради, управління водних ресурсів, агентств регіонального розвитку та транскордонного співробітництва, залучення інвестицій та господарського розвитку територій, співробітниками Закарпатського угорського інституту ім.Ф. Ракоці ІІ. Проведений захід був корисним та своєчасним у контексті планування програм в рамках нового семирічного фінансового періоду Європейського союзу, обміну кращим досвідом, а також налагодження контактів та пошуку партнерів для написання спільних проектів. - У рамках договору про співробітництво між Вінницькою областю та Ясським уїздом Румунії, а також на запрошення президента Ясської уїздної ради, голови Єврорегіону «Сірет-Прут-Ністру» Крістіана Адімніцея з 6 по 9 квітня п.р. делегація Вінницької області і Єврорегіону «Дністер» на чолі із заступником керівника виконавчого апарату – управляючого справами обласної ради С.Нєшиком і директором Координаційного центру Єврорегіону «Дністер» В.Мережком знаходилась з офіційним візитом у Ясському уїзді, Румунія. Метою візиту було поглиблення співробітництва між Вінницькою областю і Ясським уїздом Румунії в різних галузях, в тому числі обмін досвідом у сфері соціального забезпечення громадян. Делегація Вінницької області змогла відвідати ряд установ соціальної сфери в Ясському уїзді, а саме у містах Вершени, Пашкань і Хірлау. У рамках візиту сторони обговорили спільні дії у сфері соціального захисту і можливості у цій сфері. Крім того, під час зустрічей була досягнута домовленість про співробітництво між с. Стрижавка Вінницької області і комуною Мірословешти Ясського уїзду, а також між Стрижавським дитячим будинком-інтернатом і аналогічним центром соціального захисту с. Вершена комуни Мірословешти.

- 15 квітня 2015 року оголошений конкурс проектних пропозицій з метою зміцнення територіальної співпраці між Молдовою і прикордонними регіонами України для спільної розробки і реалізації транскордонних проектів. Партнери з територіальної співпраці, включаючи місеві органи влади, громади і організації громадянського суспільства з Республіки Молдова (всієї території) разом з українськими партнерами з трьох регіонів - Черновицької, Вінницької і Одесської областей - запрошуються до участі в конкурсі на отримання грантів з метою вирішення спільних завдань розвитку обох країн. Піоритетними стануть спільні проекти, направлені на розвиток ділових зв’язків вздовж кордону, створення альтернативних можливостей працевлаштування в сільськогосподарській місцевості, вирішення проблем охорони навколишнього серидовища, включаючи підвищення готовності до боротьби з наслідками надзвичайних ситуацій. Важливим для Програми також є сприяння міжкультурному діалогу, соціальній інтеграції етнічних меншин і розвитку міжособистісних контактів у соціальній, культурній, освітній і спортивній сферах. Європейський Союз виділяє на цю Програму 3,3 млн. Євро.

- 18-19 квітня 2015 року в Києві громадською організацією «Центр транскордонного співробітництва» (м. Чернігів) та Гомельським обласним громадським об’єднанням сприяння стійкому розвитку «Регіон» (м. Гомель) був організований міжнародний круглий стіл, присвячений актуальним проблемним аспектам і перспективам розвитку транскордонного співробіництва між прикордонними регіонами України і Республіки Білорусь в нових геополітичних умовах. Участь у заході взяли представники громадських організацій і наукових кіл Київської, Чернігівської, Харківської, Гомельської, Брестської і Мінської областей. В ході даного круглого столу, окрім аналізу та обговорення нових викликів і проблемних аспектів транскордонного співробітництва, відбулося напрацювання конкретних пропозицій з ключових пріоритетів і можливих напрямків міжрегіонального і транскордонного співробітництва регіонів обох держав. 

- 23 квітня 2015 року відбулась зустріч заступника Міністра екології та природних ресурсів України Сергія Курикіна та заступника Міністра навколишнього середовища Республіки Молдова Лазаря Кіріке з питань зміни клімату та транскордонного співробітництва в басейні річки Дністер. Учасники зустрічі підкреслили важливість Договору про співробітництво в галузі охорони та сталого розвитку басейну річки Дністер, необхідність координації дій по його ратифікації і важливість створення двосторонньої Комісії по басейну річки. Договір по Дністру і Комісія щодо басейну річки стануть платформою для співпраці в питаннях планування управління річковим басейном та реалізації Директиви 2000/60/ЄС Європейського Парламенту та Ради про встановлення рамок діяльності Співтовариства у сфері водної політики із змінами та доповненнями, внесеними Рішенням 2455/2001/ЄС і Директивою 2009/31/ЄС.

Уваров Борис,

член Ради Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень