CCBC2   V2

Центр транскордонного співробітницва

Smaller Default Larger

Інвестиційна діяльність України (щомісячний моніторинг).Квітень 2015 р.

Інвестиційна діяльність (останні події та тенденції розвитку):

- Уряд створив комісію з ліквідації Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами. Відповідне розпорядження Кабінету міністрів України №290-р від 31 березня оприлюднено на офіційному урядовому порталі. Головою комісії з ліквідації Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами затверджено заступника міністра економічного розвитку і торгівлі Руслана Коржа. Розпорядженням голові комісії доручено затвердити її персональний склад та забезпечити проведення пов’язаних з ліквідацією агентства заходів, а також поінформувати Кабінет міністрів про результати проведеної роботи у шестимісячний строк.

- 1 квітня п.р. під час виступу в Фонді Конрада Аденауера прем’єр-міністр України А.Яценюк наголосив, що Україна вдячна західним партнерам за економічну підтримку, однак ще більше розраховує на прихід інвесторів. Він підкреслив, що, в першу чергу, «Україні потрібні інвестори в сільському господарстві, енергетиці, інфраструктурі». А.Яценюк також нагадав, що в минулому році був прийнятий закон, який дозволяє інвестувати в українську газотранспортну систему. Це, за його словами, має повністю убезпечити транзит газу і знизити російський газовий тиск на ЄС.

- Президент України П.Порошенко підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стостовно спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)». Основною метою даного закону є дерегуляція господарчої діяльності, яка повинна дозволити Україні підвищити позицію в рейтингу Doing Business. Також у рамках дерегуляції законодавство України буде приведене у відповідність до законодавства ЄС. Закон також підвищує відповідальність дозвільних центрів, що залишились, за невиконання посадових обов’язків. Зокрема, забезпечується скорочення функцій і удосконалення процедур адміністративного регулювання економіки, введені прозорі та єдині правила для всіх суб’єктів економічної діяльності й умови для підвищення рівня їх захисту.

- Під час спільної прес-конференції з прем'єр-міністром України А.Яценюком канцлер Німеччини А.Меркель заявила, що її країна зацікавлена в тому, щоб німецькі підприємства інвестували в економіку України. В той же час, вона наголосила, що не може говорити про кожне підприємство і не може приймати рішення: буде воно інвестувати чи ні. Німецький канцлер підкреслила важливість інвестиційної конференції, яка відбудеться наприкінці квітня цього року. А.Меркель також додала, що важливо, щоб ринкові умови в Україні покращувалися – це даватиме можливість заробляти підприємствам з обох сторін, маючи певний прибуток. В свою чергу А.Яценюк зазначив, що у липні 2015 року відбудеться великий бізнес-саміт, який має на меті залучення інвестицій в Україну: в аграрний та енергетичний сектори, в заощадження енергетики та інфраструктуру. Федеральний канцлер Німеччини А.Меркель підтримала ідею щодо проведення такого бізнес-саміту.

- Верховна Рада України ухвалила урядовий Закон про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо державних інвестиційних проектів (№ 2258). Законом, зокрема, стаття 32 доповнюється частиною четвертою, згідно з якою планові та прогнозні на наступні за плановим два бюджетні періоди обсяги державних капітальних вкладень на розроблення та реалізацію державних інвестиційних проектів визначаються з урахуванням: необхідності продовження (завершення) реалізації розпочатих державних інвестиційних проектів відповідно до планів їх реалізації та визначених строків введення в експлуатацію основних засобів; необхідності передбачення державних капітальних вкладень на підготовку та початок реалізації нових державних інвестиційних проектів; витрат державного бюджету на розроблення та реалізацію державних інвестиційних проектів, здійснених у попередніх двох бюджетних періодах і запланованих на поточний бюджетний період; основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України на плановий і наступні за плановим два бюджетні періоди.

- Верховна Рада України ухвалила урядовий закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів (№ 2259). Цей закон набирає чинності з 1 травня 2016 року, крім пунктів 4 і 5 розділу І цього закону, що набирають чинності з дня наступного за днем опублікування цього закону. Вимоги абзацу другого підпункту 11, абзаців четвертого, сьомого та двадцятого підпункту 27, підпункту 28, абзац третій підпункту 33 частини 10 розділу І цього закону до 1 січня 2018 року застосовуються до публічних акціонерних товариств, акції яких включено до біржового реєстру.

- 15 квітня п.р. в ході брифінгу в Києві міністр економічного розвитку і торгівлі А.Абромавичус повідомив, що Міжнародна інвестконференція у квітні покликана показати реформи і не передбачає залучення додаткових коштів. За словами міністра, донорська конференція для залучення інвестицій в Україну відбудеться восени 2015 року. Передбачається, що в ході даної конференції будуть розглядатися конкретні проекти в Україні, у тому числі і об'єкти приватизації. А.Абромавичус зазначив, що таке рішення уряду зумовлене несприятливою інвестиційною кон'юнктурою, у зв'язку з чим Кабмін має намір спочатку презентувати міжнародним фінансовим організаціям, приватним інвесторам та іншим західним партнерам прогрес реформ у країні і вже до осені підготувати конкретну модель донорської допомоги.

- Згідно розпорядження Кабінету міністрів України від 15 квітня п.р. № 392-р Євтушенка Сергія Анатолійовича звільнили з посади Голови Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України за власним бажанням.

- Згідно експертного дослідження Європейської Бізнес Асоціації «Індекс інвестиційної привабливості у 1-му кварталі 2015 року», 85% бізнесменів незадоволені станом інвестиційного клімату в Україні. Більше того, 46% керівників компаній-членів Асоціації вважають, що бізнес-клімат став навіть гіршим, ніж у грудні 2014. А 47% опитаних не прогнозують поліпшення у 2-му кварталі 2015. У першому кварталі 2015 року значною мірою потерпав фінансовий сектор. Серед ймовірних причин загострення ситуації у цій сфері бізнес називає неймовірні темпи інфляції, крихкість банківської системи, волатильність валютного курсу, недоступність кредитних ресурсів, валютні обмеження та непослідовну політику НБУ. З-поміж інших дестабілізуючих факторів респонденти зазначили податковий тиск, введення додаткових імпортних мит, невирішену ситуацію на Сході країни, а також незрозумілу стратегію Уряду щодо впровадження реформ у цілому.

- На відкритті Міжнародної конференції на підтримку реформ в Україні Президент П.Порошенко закликав інвесторів вкладати гроші в Україну, а також запевнив, що сьогодні Україна є одним з найперспективніших місць для інвестицій. Він підкреслив, що Україні «потрібні інвестиції щоб відновити економіку і почати стійке зростання - зростання, яке не тільки модернізує Україну, а яке буде вигідно й для інвесторів в Україні».

- 28 квітня п.р. під час Міжнародної конференції на підтримку України прем’єр-міністр України А.Яценюк наголосив, що до кінця 2015 року Україна розраховує отримати близько $3 млрд прямих іноземних інвестицій від ЄБРР та Європейського інвестиційного банку. При цьому він відзначив, що обсяг інвестицій залежить від того, як швидко український парламент і коаліція підтримають закони, які внесені до парламенту і які є в плані реформ.

- За словами заступника міністра юстиції А.Янчука, щонайменше 10 іноземних інвесторів подали судові позови проти України щодо захисту власних інтересів. Він додав, що серед цих позовів є й ініційовані російськими інвесторами. Втім, А.Янчук наголосив, що російський "Газпром" не подавав претензій до України щодо захисту власних інвестицій. На його переконання, Україна готова до відстоювання власних інтересів у подібних справах.

- 29 квітня п.р. в ході круглого столу з питань енергетики, що був ініційований Американською торговою палатою в Україні й Американсько-українською діловою радою, голова Державного агентства з енергоефективності й енергозбереження України С.Савчук презентував партнерам пріоритети сфери енергоефективності й відновлювальної енергетики в Україні. За його словами, «в умовах газової кризи ефективне використання енергоресурсів і заміщення газу альтернативними видами палива - це перспективні напрямки інвестування». З метою забезпечення сприятливих умов для діяльності інвесторів у даних сферах, Державне агентство з енергоефективності й енергозбереження України займається розробкою відповідного нармативно-правового забезпечення і впровадженням програм у цій галузі. С.Савчук також відзначив, що Україна має доволі високий потенціал використання біомаси. Ще одним пріоритетним вектором розвитку енергоефективності в Україні чиновник назвав будівництво підприємств з виробництва пелет, біопаливних котлів і теплоелектростанцій, а також співробітництво у сфері виробництва біоетанолу другого покоління. За даними С.Савчука, «для виконання всіх цих завдань і забезпечення фінансування програм енергоефективності планується створити Український Фонд енергоефективності, який функціонуватиме разом із Фондом донорів». Він закликав американських інвесторів приєднатися до фінансування Фонду і проектів з енергоефективності й відновлювальної енергетики.

- За даними першого заступника міністра економічного розвитку і торгівлі України С.Боровика, в Україні спостерігається віддтік інвестицій. Він підкреслив, що «тільки за останній рік німецькі інвестиції (Німеччина є одним із найбільших наших інвесторів) зменшилися на 11,5 %. Це при тому, що Німеччина має страховку на інвестиції в Україну. І це дуже поганий тренд».

Уваров Борис,

член Ради Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень