CCBC2   V2

Центр транскордонного співробітницва

Smaller Default Larger

Аграрна профтехосвіта в Україні: кадровий голод чи перезавантаження?

Аграрна профтехосвіта в Україні: кадровий голод чи перезавантаження?

Попри доступність професійно-технічної освіти, кількість учнів ПТУ щороку скорочується.Тільки 14% випускників шкіл здобувають професійну освіту, решта орієнтовані на отримання вищої. Понад 90% старшокласників із сільських шкіл не мають намірів вчитися та працювати у аграрній сфері.

19 жовтня у м. Києві Центр транскордонного співробітництва представив результати дослідження в рамках проекту «Сприяння регіональній професійній освіті у сфері сільського господарства та розвитку сільських територій в країнах Східного партнерства».

Дослідження стану та перспектив системи профтехосвіти в аграрному секторі в Україні базувалося,в тому числі, на опитуванні, яке було проведене протягом серпня-вересня 2018 року у 15 регіонах серед 375 респондентів.

Ситуацію на українському ринку праці робітничих професій можна назвати парадоксальною. З одного боку, рівень непрацевлаштованості випускників ПТЗО є доволі високим і має тенденцію до зростання (10,4% у 2016/2017 рр. проти 6,6% у 2009/2010 рр.). З іншого боку, попит на робітничі професії залишається незадоволеним уже протягом тривалого періоду. Станом на 01.09.2018 р. вакансії на робітничі професії аграрного профілю становили понад 4% від усіх вакансій Державної служби зайнятості. А такі професії, як фермер та слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування входять у ТОП-10 найбільш затребуваних в Україні.

Майже половина опитаних вказала на наявність ускладнень при підборі кадрів у сільськогосподарськомусекторі.47,6%респондентів назвалипошуккваліфікованихпрацівниківважкимзавданням, з них 20,9% оцінили його як «дужеважке». До того ж представники аграрного бізнесу активно не включені в процесс підготовки фахівців, переважно не мають системної співпраці із професійно-технічними навчальними закладами і освітніми центрами.

«Від бізнесу не варто вимагати чогось надзвичайного, поки держава сама не перезапустить систему профтехосвіти», – зазначив керівник Центру транскордонного співробітництва Юрій Вдовенко. Водночас регіональна влада немає стоятиосторонь формування потреб аграрного ринку праці.

Результати дослідження у подальшому будуть враховані при підготовці рекомендацій щодо реформування вітчизняної професійної сільськогосподарської освіти.

Донцова Олеся

ГО «Центр транскордонного співробітництва»

097-983-04-88

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.cts.org.ua

Довідково: проект «Сприяння регіональній професійній освіті у сфері сільського господарства та розвитку сільських територій в країнах Східного партнерства» отримує підтримку через схему регрантингу Форуму громадянського суспільства Східного партнерства та фінансується Європейським Союзом в рамках його підтримки громадянського суспільства в регіоні. У рамках схеми регрантингу Форум громадянського суспільства Східного партнерства підтримує проекти своїх членів, які сприяють досягненню місії та цілей Форуму. Загальна сума для конкурсу 2018 року складає 250 000 євро. Гранти доступні для ОГС країн Східного партнерства та країн ЄС. Основними напрямками підтримки є демократія та права людини, економічна інтеграція, навколишнє середовище та енергетика, контакти між людьми, політика в галузі соціальної та трудової політики.

Проект спрямований на покращення регіональної професійної освіти у сфері сільського господарства країн Східного партнерства. Метою даної ініціативи є вивчення потреб регіональної професійної освіти аграрного спрямування, розробка рекомендацій щодо подальшого вдосконалення програм професійної освіти на регіональному рівні у країнах-учасницях Східного партнерства (зокрема, Україні, Молдові та Грузії), а також просування реформ у країнах Східного партнерства у сфері професійної освіти, посилення регіональної співпраці та ефективного формування державної політики.